A napjainkban zajló szennyvízelvezetési beruházás kivitelezésének munkálatai során előforduló közlekedési nehézségek (útlezárás, pocsolya, nehezen megközelíthető lakóházak stb.) türelmet igényelnek. Elkészülte után városunk talaja évi több tízezer köbméter szennyvíztől fog mentesülni, amit eddig helyenként magunk alá engedtünk, növelve a belvíz mennyiségét és szennyeztük vele (termű)földjeinket.
 Igaz ehhez a beruházáshoz ingatlanonként valóban magas összegő önrésszel járul hozzá a lakosság, amihez még az ingatlanon történő rákötés is elég nagy költséget ró a tulajdonosokra. Terhe sok családot megvisel. Ám a beruházás halaszthatatlan fontossága megkérdőjelezhetetlen!

Reméljük, hogy a teljes beruházás kivitelezése a fő vállalkozó felelősségteljes munkájával párosul, és nem kell sehol visszabontani a rendszert, mert nem lesz kellő elfolyás a rákötött ingatlanok felől. 

 A Bocskai téri beruházás megvalósulásával birtokba vehetünk egy olyan közteret, mely a meglévő építészeti és területi adottságain túl ember és családközpontú hozzáadott értéket fog nyújtani, ahol minden kulturáltan kikapcsolódni vágyó egyén és család megtalálja ebbéli igényét.    Nem beszélve a fő téren megszokott, évente több alkalommal sora kerülő különböző rendezvények igen kulturált környezetben történő megrendezhetőségéről.
Tudom többen ágállnak a főtér beruházás ellen, mondván, hogy Böszörmény nem csak a főtérből áll. De egy településnek rendelkeznie kell egy olyan területtel, ami a fenti elvárásoknak megfelel. A család feje a családfő. Egy település feje a főtér, ami köré épül maga a település.

A Petőfi utcai épületek homlokzati felújítása, útburkolat kialakítása is nagyobb komfort érzetet eredményez. Az Ady tér és a piaci beruházás-átalakítás mely fedett vásárcsarnok megépítését foglalja, magába megosztja a lakosságot és az árusokat, ami természetes, hisz nem gondolkodhatunk minden mindenről egyformán. A más településeken megvalósult fedett vásárcsarnokot a nagyközönség pár év eltelte után természetesnek, sőt szükségesnek ítéli. Reméljük városunkban is így lesz. A Korpona utca is megújul.

Megújul városunk egyik legfontosabb intézménye a városi rendelő intézet. Építése idején az akkori elvárásoknak megfelelt mostanra bizony nagyon elhasználódott úgy építészeti, mint egészségügyi szolgáltató intézmény. Átalakításával nagyon sokat nyer a böszörményi ember. Egy minden tekintetben megújuló egészség központ fog létrejönni, mely magába foglalja az egynapos sebészeti ellátást végző osztályt is. Ez azt jelenti, hogy nem kell majd Debrecenbe utaznunk a helyben elvégezhető beavatkozásokért. Ilyen lehet a sebészeti, ortopédiai, fül orr gégészeti műtét, urológiai, szemészeti, és nőgyógyászati beavatkozás. Természetesen csak olyan beteg tudja majd igénybe venni, akinek kísérő betegségei lehetővé teszik, hogy legkésőbb este hétóráig elhagyja az ellátó részleget.

Sorolhatnám még a városi fürdő fejlesztését a termálvízzel történő főtést az intézményekben, de van  egy nagyon égető probléma: a belvíz.

Hajdúböszörmény belvíz mentesítése nem csak a város önkormányzatától, de az egész lakosságtól sziszi- fuszi munkát igényel. Az előzőekben foglalt fejlesztések önkormányzati tulajdont képeznek, ennek megfelelően az érték megőrzésről- fejlesztésről az önkormányzat felelősen, mint tulajdonáról gondoskodik, ez által is szolgálva a közjót. Az én házam az enyém, nekem kell gondoskodnom róla képességeim határáig. Ha ezt felülmúlja, akkor kell segítenie az önkormányzatnak. A tavaly lehullott temérdek csapadékért nincs senki, aki hibáztatható lenne. De ha én nem teszek meg minden tőlem telhetőt és elvárhatót a saját vagyonom mentése érdekében, elsősorban én magam vagyok okolható. Mikor tettük rendbe magunk előtt- ahol van-a víz átereszeket, az árkokat! Valamikor ez olyan természetes tevékenységünk volt, minthogy felseperjük a járdát, rendbe tegyük és tartsuk az ingatlanjainkat. Ma miért nem tesszük! A sült galamb nem fogja megoldani helyettünk.

A Civilek a Lakóhelyért Egyesület vezetősége ezúton kéri a város, valamint Hajdúvid, Bodaszőlő, Pród ingatlan tulajdonosait, hogy a tavaszi olvadás után haladéktalanul lássanak-lássunk hozzá a vízelvezető árkok átereszek kitisztításához. A különböző városrészekben különböző megoldásokkal lehet a belvíz helyzeten könnyíteni.

 Kérjük Kiss Attila polgármester urat és a város képviselőtestületét, hogy hozzáértő szakmai tevékenységgel segítsék a lakosságot az értékeik mentésében, és végeztesse el a városból való talajvíz elvezetés munkálatait.

 Reménykedjünk, hogy az idei esztendő nem fog bővelkedni csapadékban nem romlik tovább a belvíz helyzet és szépíthetjük portáinkat fejlődő-szépülő városunkban.

 

                                                                                                                                    Gara Mihály

                                                                                                                                   Elnökségi tag

                                                                                                                     Civilek a Lakóhelyért Egyesület

 

Hajdúböszörmény. 2011-02-22

©2024 Civilek a lakóhelyért egyesület!