Beszédében hangsúlyozta: az egyéves szervezőmunka bizonyára meghozza gyümölcsét. Örömét fejezte ki, hogy a korábbi két kemence mellett, újabb kettő is szolgálja majd a város lakosságát. Kiss Attila polgármester örömét fejezte ki, hogy az építményeknek helyet adó tájházak védettséget élveznek. Múltunk szerves részei ezek a lakóházak, melyekre méltán lehetünk büszkék. Jakab István, a Magosz elnöke köszöntőjében hangsúlyozta a hagyományőrzést, amely generációkat köt össze. Ezt követően hivatalosan is átadták rendeltetésüknek a kemencéket. Sási Péter görög katolikus esperes-paróchus és Füstös Gyula baptista lelkipásztor megszentelte és megáldotta az építményeket. Fülep Zsolt, a Magyar Pékszövetség regionális társelnöke egy-egy sütőlapátot ajándékozott Kiss Attila és Jakab István számára, amelyeket az érintettek azonnal kipróbáltak.
Természetesen a nap hősei a háziasszonyok voltak. A kemencékben sültek a finomabbnál finomabb étkek: darunyak, bobajka, dübbencs, kenyérlángos, házikenyér A közönség kritikáját jelzi, hogy minden kemence előtt hosszan kígyózó sorokban várták az emberek, hogy megkóstolhassák a lassan feledésbe merülő ízeket.
A jó hangulatról a fellépő művészeti csoportok is gondoskodtak: a Cserfes Együttes székelyföldi népdalokkal kedveskedett, színpadra lépett az Eötvös József Általános Iskola és Alapfokú művészetoktatási Intézmény két néptánccsoportja és a hajdúdorogi őszidő Nyugdíjas Klub Szivárvány Hagyományőrző Tánccsoportja. Kézművesek kínálták portékáikat az érdeklődőknek, de kóstolhattak sajtokat és más tejtermékeket is az ínyencek. A gyerekek a kézművesség rejtelmeivel ismerkedhettek meg.
Természetesen nem maradt el a háziasszonyok jutalmazása sem, akik derekasan állták a közönség rohamát. Kovács Imréné Hagyományápolási Város Díjat kapott. Ugyanezt az elismerést vehették át a hajdúvidiek is. A többiek oklevelet és ajándéktárgyakat vehettek át.
Gargya Imre