Egyesületünk nagy érdeklődés mellett szervezi a Középkerti Esték címmel indított közéleti, művelődési és egészségügyi sorozatát.
A sorozat első vendége Will Csaba, a Városgazdálkodási Kft igazgatója volt. Vitatéma: A hulladékszállítás, szippantott szennyvízszállítás jelene és jövője. A kötetlen fórum jellegő program mindenki számára hasznos tanulsággal zárult.
I.Hajdúsági Kenyérünnep
A Civilek a Lakóhelyért Egyesület első nagyrendezvénye 2005 évben az I. Hajdúsági Kenyérünnep volt, melyet az Önkormányzat, több helyi vállalkozó és egyesület, a helyi és környékbeli pékségek, számos egyéni támogató, SGMK segítségével sikeresen valósított meg.
A Hajdúsági Kenyérünnep szervezésével az volt a célunk, hogy az Új Kenyér Ünnepe tiszteletére - a Hajdúhét egyik színfoltjaként - újabb helyi hagyományt teremtsünk.
A program szakmai részében Hajdú – Bihar Megyében, és a szomszédos megyék településein működő pékségek vettek részt péktermékeikkel, díszmunkáikkal. Termékeiket inkább a szőkebb környezetük ismerte, de így együtt nem láthatta a széles közönség.
Nagy érdeklődést váltott ki a fatüzeléső kemencében történő hagyományos lángos- és pogácsa sütés valamint bemutató, melyet a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje prezentált.
Egy böszörményi család vállalta fel a hagyományos házi kenyérsütési technika bemutatását, melyet az érdeklődők egy sétakocsikázással köthettek össze.
Általános iskolai tanulók, valamint óvodáskorúak, továbbá óvónők számára a helyi művelődési központtal közösen hirdettük meg a kenyérhez kapcsolódó hagyományok és tevékenységek témájú rajzversenyt és só kerámiakészítő versenyt. A beérkezett jelentős számú, a gyermeki fantáziát megmozgató rajz értékelésére, szintén az I. Hajdúsági Kenyérünnepen került sor.
Érdekes volt a Berettyóújfalu és a Nyíregyháza péktanulóinak vidám szakmai vetélkedése.
A két szakmai jellegő, széles közérdeklődésre számot tartó előadás is várta a közönséget:
A diabetikus táplálkozás pékárukból című előadást a feltaláló: - Varga László, a Magyar Pékszövetség elnökségi tagja tartotta.
A fehér és a rostos péktermékek élettani hatásáról Werli József, a Magyar Pékszövetség szakmai titkára beszélt.
A délután kiemelkedő programja az Új Kenyérszentelés, az ökumenikus istentisztelet.
A főtér színpadára 8 település péksége által készített, nemzetiszínő szalaggal átkötött kenyeret helyeztünk el. Fél ezret meghaladó részvétel mellett a települések kenyerét a város egyházai- ökumenikus istentisztelet keretében szentelték meg. E programban a 8 település polgármestere, ill. képviselői is részvettek.
Meglepetés volt az Új Kenyér tiszteletére szervezett galambröptetés, mely fokozta a szabadtéri program hangulatát, hatását.
Nagy sikert aratott a nyilvános programok között a Bocskai Néptánc Együttes Senior csoportjának műsora.
A sikeres programsorozat végén a pékek, a szakmai szervezetek, önkormányzati képviselők és a szervezők részvettek egy borversenyen és szabadtéri főzéső pörkölt-vacsorán, kötetlen beszélgetésen. A borverseny alkalmából 2 különdíj lett kiadva: a Polgármesterek különdíja, Pékek különdíja.
II.Hajdúsági Kenyérünnep
Az I. Hajdúsági Kenyérünnep sikeres megrendezése után, a számtalan biztatáson felbuzdulva 2006. augusztus 13-án (vasárnap) rendeztük meg a II. HAJDUSÁGI KENYÉRÜNNEP-et. A megrendezésre alapvetően a Civilek a Lakóhelyért (közhasznú) Egyesület vállalkozott, de számottevő szervezet és magánszemély is közreműködött.
A megvalósításhoz legnagyobb anyagi, erkölcsi és egyéb segítséget Hajdúböszörmény város Önkormányzata, az OTP Bank Rt., a Magyar Pékszövetség, a Magyar Pékek Fejedelmi rendje, a helyi pékségek, helyi vállalkozók, önkéntes segítők, valamint Sillye Gábor művelődési Központ és Közösségi Ház adta.
A „Hajdúsági Kenyérünnep” szervezésével az a célunk, hogy az Új Kenyér tiszteletére, a Hajdúhét egy újabb helyi hagyományát teremtsünk. A programban lehetővé vált Hajdú –Bihar megyében, és a szomszédos megyék településein működő pékségek látványos termékbemutatója, a sütőipari különlegességeik és díszmunkáik bemutatása.
A dolgos hétköznapokon a pékségek termékeit inkább a szőkebb környezetük ismeri, de így együtt nem láthatta, nem ízlelhette meg a széles vásárlóközönség.
A pékségek, háziasszonyok bemutatkozása mellett, versenyre is sor került, az alábbi kategóriákban: „hagyományápolás”, „újdonságok”, házikenyérsütés”, otthoni gépi kenyérsütés”, „biotermékek”, stb.
Új elem volt a programban: a „pogácsa- és béles-sütő verseny a háziasszonyoknak”.
Nagy érdeklődést váltott ki - ez évben is - a fatüzeléső kemencében készülő tejfölös, szalonnás lángos, melyet a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje készített.
Egy böszörményi család vállalta fel a hagyományos házi kenyér dagasztás és a sütés technikájának a bemutatását, melyet az érdeklődők egy sétakocsikázással is összeköthettek.
Újdonság volt: az ausztriai tájegységre jellemző rozsos, magvas termékek bemutatása.
Először jelent meg Hajdúböszörményben, a romániai magyar Lehel Kürtősház, Székelyudvarhelyről.
Érdekes programnak mondható:
•a pékmesterek kalácsfonó és egyéb technikai bemutatója,
•a tésztanyújtó, lepényevő közönségjáték,
•a kulturális és szórakoztató programok között: a gyermek néptánc együttes fellépése,
•a Bihari Cigányzenekar, nótaénekessel.
A délután kiemelkedő programja: a szabadtéri Új Kenyérszentelés és az ökumenikus istentisztelet.
Egész nap népművészeti kirakodóvásár, étel - ital várta a vendégeket. Gyerekeknek: aszfalt rajzversenyt, játékokat, szórakoztató eszközöket biztosítottak.
A II. Hajdúsági Kenyérünnep szervezésének előkészületei közel fél évet vettek igénybe.
A kommunikáció nagyon sokrétő volt:
- Sajtótájékoztatók, kapcsolatkeresés országos hatókörő médiával.
- Kenyérünnepi CD-vel, szóróanyaggal részvettünk az országos idegenforgalmi kiállításon.
- A "királyi tv" programajánlójához anyagot juttattunk.
- Az RTL Klub "Delelő" műsorában második alkalommal szerepeltünk péktermékekkel és kenyérdagasztási bemutatóval.
- A megyei, városi hírlap, városi TV többször bemutatott bennünket.
- Hajdúböszörményi honlap, többször bemutatatta a rendezvényt.
- Három megye pékségeit több hullámban kenyérünnepi híranyaggal láttuk el.
-A Magyar Pékszövetség és a Pékek Fejedelmi rendje – mint támogatók rendezvényeiken, honlapjukon hírt adtak programunkról. A rendezvényünkről egész oldalas híradás jelent meg a "Pékmester" (igényes kivitelő) országos lapban.
Hasonló szakmai-hagyományőrző rendezvény megyén kívül is fellelhető, illetve egyre terjedőben van. Csak néhányat:
- Országos Kenyérünnep, Orosháza.
-Több település az aug. 20-i rendezvényének egyik programjaként szervezi: pl. Rákócifalva a pékségek sátras bemutatkozását.
Bp-.en a várban minden év augusztusában kenyérlángos bemutatót és árusítást szerveznek.
-Több faluban, kistérségben kezd elterjedni az, hogy szabadtéri kemencét építenek, ahol házikenyér, kenyérlángos, házi béles, pogácsasütési versenyt és bemutatót szerveznek hagyományőrzés, valamint a település image fejlesztése céljából.
Az I. és a II. Hajdúsági Kenyérünnep között volt némi különbség, de erről leghitelesebben a programok összehasonlítása adja. Segítség lehet ehhez a I. és a II. Hajdúsági Kenyérünnepről megjelent CD összeállítás.
A programra a szomszédos városokon kívül, az ország különböző településeiről – Budapest, Nyíregyháza, Szeged, Báránd, stb. érkeztek az érdeklődők.
A rendezvény legjelentősebb támogatója a hajdúböszörményi önkormányzat volt. Kisebb nagyságrendben az OTP adott támogatást. A Sóvágó Kertészet felajánlott díjként egy virágládát, valamint az egész főtéri rendezvényterületünket virággal díszítette fel. A szakmai szervezőnk Fülep Zsolt - akinek egy jelentős péksége van - nagyon sokat segített, ami elérheti az 1 millió Ft-ot. Lehetne sorolni a pénzben és a természetben adott támogatásokat, adományokat; a közel 25 fős önkéntes szervezői stáb sok munkáját, önzetlen hozzájárulását, mely nélkül nem lett volna megrendezhető. Ennek és az ehhez hasonló adományoknak nagyon örültünk, amit ezúton is megköszönünk!